Patpat ölümleri arttı, önlem alınmalı

Siirt’te son bir ayda, Karayolları Trafik Kanunu ve yönetmeliğinde tanımlı olmayan ve trafiğe çıkışı yasak durumdaki ‘Patpat’ olarak adlandırılan tarım araçlarının karıştığı kazalarda üç kişi hayatını kaybetti. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından, patpatların amacı dışında kullanımının önlenmesi için Şirvan ve Baykan ilçelerinde bilgilendirme eğitimleri düzenledi.

“KARA YOLUNA ÇIKILMAMALI”

Siirt Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Günbat, patpatların kullanımına değinerek şöyle konuştu:

– Çiftçilerimizin, patpatlarla yolcu veya ailesini taşıması, tarlaya getirip götürmesi çok tehlikeli. Son zamanlarda ilimizde sıkça ölümlü kazalara neden olmaktadır. Son bir ayda birkaç kaza oldu ve bu kazalarda maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Vatandaşlarımızın artık duyarlı olmalarını istiyoruz. Bu makinelerle hiçbir şekilde kara yollarına çıkmamaları gerekiyor. Bunu ne yazık ki şehrimizde yaşıyoruz. Çiftçilerimizin bu araçları tarlalarının dışında kullanmamasını öneriyor ve destekliyorum.

“EN AZ F SINIFI EHLİYETE SAHİP OLMALILAR”

Patpatların kara yolları için uygun donanıma sahip olmadığını ve kayıt altına alınmaları gerektiğini ifade eden Siirt Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Şakir Tarhan da “Patpat kazalarının olmasındaki en büyük etkenlerden biri, araçlardaki gerekli süspansiyon ve manevra kabiliyetinin olmamasıdır. Patpat olarak tabir edilen tarım aracı, bağ, bahçe işlerinde kullanılmak üzere üretilmiştir, kara yollarında kullanım için kesinlikle uygun değildir. Aslında bu araçları kayıt altına almak mümkün. Plaka ve tescil belgesi zorunluluğunun getirilmesi gerekiyor. Bu araçları kullanacak kişilerin de kesinlikle en az F sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekiyor” dedi.

“ÖLÜM MAKİNESİNE 5-6 KİŞİ BİNMEYİN”

Bu araçları genelde, hayatında hiçbir şekilde araç kullanmamış, direksiyon eğitimi almamış, ehliyetsiz kişilerin kullandığını ifade eden Tarhan, şunları söyledi:

– Bu şekilde kara yoluna çıktıkları zaman da kazalar kaçınılmaz oluyor. Çiftçilerimizi uyarmak istiyorum, lütfen sevdiklerinizi koruyun ve bu ölüm makinesine 5-6 kişi binip, kara yoluna çıkmayın. Bu şekilde sevdiklerinizi de öldürmüş oluyorsunuz. Lütfen bunu bağ ve bahçe işlerinden başka bir işte kullanmayın. Jandarmamız gerekli eğitimleri veriyor, inşallah etkili olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x