Almanya’da Çifte Vatandaşlık Yasası Ne Zaman Çıkacak? Tarih Belli Oldu!

Almanya’da uzun süredir beklenen “Vatandaşlık Yasası’nın Modernizasyonu Yasası” Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier tarafından imzalanarak Resmi Gazete’de yayımlandı. Yasa 27 Haziran’da yürürlüğe girecek ve Almanya’da yaşayan milyonlarca göçmen için yeni fırsatlar sunacak.

YASA NELERİ GETİRECEK?

Alman vatandaşlığına geçmek için gereken yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla indiriliyor. Uyuma sağlama konusunda başarı gösterenler için bu süre 3 yıla kadar düşürülebiliyor. Opsiyon modeli kaldırılarak, gençlerin 23 yaşına kadar vatandaşlık seçimi yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Almanya’da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin 5 yıl ikamet etmesi halinde Alman vatandaşlığı alabilecek. 1974 ve 1990 öncesi işçi göçmenler için yazılı sınav zorunluluğu kaldırılıyor. Yahudi düşmanı, ırkçı, yabancı düşmanı veya insanlık dışı eylemlerde bulunanlar vatandaşlık alamayacak. Çok eşlilik ve anayasaya aykırı davranışlar da vatandaşlık engel teşkil edecek.

Bu yasa, Almanya’da yaşayan göçmenlerin entegrasyonunu kolaylaştırmak ve onlara daha fazla hak sunmak için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Yeni düzenleme ile birlikte, göçmenler artık iki ülkeye de bağlılıklarını sürdürebilecek ve her iki ülkenin vatandaşlarının sahip olduğu haklardan yararlanabilecekler.

27 Haziran’dan itibaren başlayacak olan yeni dönem, Almanya’da göçmen politikası açısından tarihi bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x